escort beylikdüzü,

USB Belleğinizi 10 Adımda Virüslere Karşı Koruyun Tüm Haberler

Tarih : 2019-04-10 13:36:00
USB Belleğinizi 10 Adımda Virüslere Karşı Koruyun

Çağımızda ne kadar online veri transferi etkin olarak kullanılmaya başlansa da USB Bellekler veri aktarımı konusunda en popüler araç olmaya devam ediyor. Veri iletim ihtiyacından dolayı USB belleklerimiz bir çok bilgisayara takılmakta ve içerisinde zararlı yazılım bulunduran bilgisayarlar USB belleklerimize zarar verebilmektedir. Özellikle değerli dosyalarınızın bulunduğu USB belleklerinizin başına böyle bir şey gelmesini istemiyorsanız önlemini önceden almalısınız. USB Bellekleri dış etkenlere karşı koruyacak bir yöntemi sizinle paylaşacağız. Bu yöntem sayesinde USB Belleğinizdeki dosyaların yapısı değiştirilemeyecek, dosyalara korsan yazılımlar tarafından zarar verilemeyecektir. Fakat şunu unutmamakta fayda var ki iyi niyetli yazılımcılar virüslere karşı çözüm buldukça, kötü niyetli yazılımcılar da farklı yöntemler geliştirmektedir. O nedenle siz ne kadar tedbirinizi alsanız da gerekli dosyalarınızın bulunduğu USB belleklerinizi belirli aralıklarla yedeklemeyi unutmayınız.

Özellikle kırtasiye, kütüphane ve diğer ortak kullanım alanları gibi birden çok kişinin kullandığı bilgisayarlara bulaşan bu virüsten NTFS disk yapısının desteklediği dosya izin şekli sayesinde kurtulacağız. Kısaca özetlemek gerekirse dosyalara erişimi engelleyerek zararlı yazılımların dosyalarınızda tahribat oluşturmasını engelleyeceksiniz.

Yapacağımız aşağıda madde madde anlatılmıştır.

1-) USB Bellek içerisinde bulunan tüm verileri yedekleyiniz. Çünkü bu işlem sonunda USB Bellek içerisindeki tüm dosyalar silinecektir.

2-) Bilgisayarım içerisinde bulunan diskinizi seçerek biçimlendir seçeneğini işaretleyiniz.

3-) Ardından çıkan pencerede dosya sistemini NTFS olarak değiştirdikten sonra. Biçimlendirmeyi başlat butonuna basarak, çıkan onay kutusunda da tamam seçeneğini işaretleyip biçimlendirmenin tamamlanmasını bekleyiniz.

4-) Ardından tekrar USB belleğimizi açarak USB bellek içerisinde yeni klasör oluşturuyoruz. Yeni klasöre istediğiniz ismi verebilirsiniz.

5-) Klasörü oluşturduktan sonra tekrar Bilgisayarım kısmına dönerek USB bellek simgesine sağ tıklayarak özellikler seçeneğini tıklıyoruz.

6-) Özellikler penceresinde güvenlik sekmesine daha sonra da düzenle botonuna tıklıyoruz.

7-) Açılan ekranda izinler kısmını göreceksiniz, orada sadece okuma ve yürütme, klasör içeriğini listeleme, okuma kısımlarına izin verip diğer izinleri kaldırıyoruz.

8-) Daha sonra USB Bellek içerisinde oluşturduğumuz klasör simgesine sağ tıklayarak özellikler kısmına giriyoruz. Orada güvenlik sekmesini açarak gelişmiş butonuna tıklıyoruz. Ardından açılan pencerede izinleri düzenle butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden Bu nesnenin üst öğresinden devralınabilien izileri içer seçeneğinin yanındaki tiki kaldırıyoruz. Gelen uyarı mesajında ekle seçeneğini işaretliyoruz.

9-) Sonrasında açık halde bulunan gelişmiş güvenlik ayarları penceresinden düzenle butonuna tıklayarak aşağıda örneği bulunan izinleri düzenliyoruz. En çok dikkat edilmesi gereken konu sil seçeneğinde izin verme seçeneğinin işaretli olmasıdır.

 


 

10-) Daha sonra tüm pencerelerden tamam seçeneğine tıklayarak çıkıyoruz, karşımıza gelen onay mesajlarını onaylıyoruz.

Bu adımlardan sonra USB belleğiniz güvenle kullanılabilir duruma gelmiştir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, verilerinizi açtığınız yeni klasör içinde toplamanız gerektiği olacaktır.